Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Bardzo wiele osób decyduje się na to, iż nadszedł dobry moment, aby suka zaszła w ciążę. Okres poprzedzający krycie, jak również okres ciąży jest bardzo ważny z punktu widzenia odpowiedniego żywienia suki.
Suka dopuszczana do rozrodu powinna być:
- Zdrowa
- Posiadać odpowiednią masę ciała
- Być zaszczepiona i odrobaczona.
Szczególnie chciałabym podkreślić znaczenie odpowiedniej masy ciała – w przypadku suk o niedowadze lub nadwadze możemy się spodziewać tego, że taka suka może mieć mniejszą plenność, może dojść do wchłaniania zarodków, czy też kondycja szczeniąt będzie gorsza, a w najgorszym wypadku zwiększy się również śmiertelność przy porodzie. Zalecam wówczas zadbanie o odpowiedni indeks masy ciała wcześniej.
Nie zalecam zmiany karmy w momencie krycia czy po nim. Jeśli chcemy to zrobić, warto zrobić to wcześniej po to, aby uniknąć stresu związanego ze zmianą karmy czy też biegunek wywołanych zmianą pokarmu.
Zapotrzebowanie energetyczne suk w ciąży
Ciąża suk trwa ok 63 dni i dzieli się na 3 trymestry. Zapotrzebowanie energetyczne u suk w ciąży nie zmienia się do 4 tygodnia, a zaczyna rosnąć pod koniec drugiego trymestru. W 5 tygodniu, szczególnie w przypadku ras większych powinniśmy zacząć podawać większe ilości karmy. Od 6 tygodnia rozpoczyna się intensywniejszy wzrost płodów. Rośnie zapotrzebowanie na białko, tłuszcz i węglowodany. Niedobór węglowodanów może zwiększyć prawdopodobieństwo poronienia czy też mniejszej masy szczeniąt. Wysoka jakość białka poprawia znacząco kondycję szczeniąt, a niedobory również przyczynią się do mniejszej masy szczeniąt.
Bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza, cynku i innych mikro-, makroelementów, witamin. Ważne są właściwe proporcje wapnia i fosforu, a nadmiar wapnia może się przyczynić do wystąpienia tężyczki poporodowej.
Przyrost masy ciała ciężarnej suki
Suka przybiera w ciąży na wadze do 25% masy ciała sprzed ciąży – w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Z tego masa płodów stanowi do 12%, masa łożyska i innych narządów powiązanych z układem rozrodczym do 6%, a woda i przyrost tkanek poza układem rozrodczym do 7%. Może być konieczne, iż w związku ze wzrostem płodów i naciskiem na narządy wewnętrzne, suka może jednorazowo spożyć mniejsze ilości pożywienia.
Spadek apetytu u suki
Może nastąpić w momencie krycia – może być wywołane zmianami hormonalnymi lub stresem. Podobnie spadek apetytu może nastąpić w 3-4 tygodniu ciąży. Należy wówczas podawać mniejsze porcje jedzenia i obserwować sukę. Powinno to dość szybko ustąpić. Jeśli coś wzbudzi nasz niepokój warto się poradzić lekarza. Nie zdziwmy się również, iż spadek apetytu wystąpi w ostatnim tygodniu ciąży.
Podsumowanie
Żywienie suk w ciąży powinno być dopasowane do tego okresu życia. Nieprawidłowe żywienie doprowadza do pogorszenia stanu zdrowia suki, ale również wpływa znacząco na szczenięta. W przypadku karm gotowych podaje się karmy dedykowane sukom w ciąży lub też można podawać karmy przeznaczone dla szczeniąt – zawierają one większą ilość składników odżywczych w porównaniu do karm dla psów dorosłych. Możecie sprawdzić skład takiej karmy tutaj