Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Ustalenie ilości karmy wiąże się z koniecznością ustalenia zapotrzebowania kalorycznego psa. Można skorzystać z dostępnych wzorów lub możesz odpowiedzieć na kilka pytań i otrzymasz zapotrzebowanie kaloryczne psa w naszym Karmkulatorze.
Na wielkość zapotrzebowania kalorycznego wpływa wiele zmiennych. Są to waga psa, wiek, poziom aktywności, faza życia, itd. Nawet ten sam pies może mieć różne zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu miesiąca. Dlatego nawet po ustaleniu zapotrzebowania kalorycznego trzeba kontrolować wagę i wygląd psa, aby go nie zagłodzić lub nie spowodować nadwagi.
Trzeba również wykazać się uczciwością: ile mój pies zjada i co w ciągu dnia.
Przerobię z Wami krótki przykład.
Coco waga 8 kg
Suka niesterylizowana, wiek 28 msc
Przy założeniu różnych poziomów aktywności odpowiednio się to przełoży na zapotrzebowanie na dzień:
- Normalna aktywność 476 kcal
- Średnia aktywność 595 kcal
- Wysoka aktywność 714 kcal
W przypadku karm My Lovely Dog oznaczałoby to od 120 do prawie 200 g na dobę. A więc nawet rodzaj karmy ma znaczenie.
Jednak opiekun mówi, iż daje codziennie ok 30 g suszonej wołowiny. Taka ilość mięsa daje aż 120 kcal. Patrząc na dobowe zapotrzebowanie od razu możemy stwierdzić, że ilość suszonej wołowiny dawanej jako przysmaku jest za duża. Stanowi nawet do 25% zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętajcie, iż przysmaki nie powinny przekraczać 10%. Dawanie większej porcji w postaci niepełnowartościowych posiłków powoduje, iż braknie odpowiednich substancji odżywczych – mikro- i makroelementów.
Przy założeniu, że dajemy przekąski/przysmaki o wartości kalorycznej max 50 kcal wówczas oznacza, iż z posiłków głównych np. karmy powinno pochodzić odpowiednio od. ok. 426 kcal. Czyli w przypadku karmy należy obniżyć ilość podawanej karmy nawet o kilkanaście g.
Czy to dużo -tak!! Przy takiej nadwyżce bilansu energetycznego suczka szybko przytyje. Pamiętajcie, iż po 2 miesiącach może to być nawet 1 kg. Przy wadze 8 kg będzie to 12,5%.
Porada na koniec: jeśli nie wiesz ile dawać karmy weź słoik, odważ porcję, zaznacz niezmywalnym mazakiem lub naklejką odpowiedni poziom. Następnie codziennie podawaj taką ilość. Jeśli zmienisz karmę zrób to od nowa – karmy mając tę samą wagę, różnią się objętością.
A jeśli nie wiesz, co zrobić, poradź się specjalisty