Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Karma sucha i mokra dla psa daje się porównać, jednak aby to zrobić trzeba zrobić trochę przeliczeń. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż karma sucha jest wysoce skoncentrowana energetycznie. Co to oznacza dla nas?
Poniżej omówię to na przykładzie 2 wybranych karm suchej i mokrej.
Objętość pokarmu i ładunek energetyczny
Powyższa tabela pokazuje porównanie 100g wybranej karmy mokrej i suchej monobiałkowej z wołowiny wg składu analitycznego podanego na etykiecie.
Przyjmijmy dla uproszczenia, iż nasz pies ma dobowe zapotrzebowanie energetyczne 395 kcal. Oznacza to, iż powinniśmy podać 100g karmy suchej i aż 337 g karmy mokrej. Jest to ponad 3 razy więcej objętościowo. Stąd pojawia się wniosek:
Pies będzie przyzwyczajony do przyjmowania określonej ilości pokarmu i powinniśmy o tym pamiętać przy zmianie diety. Jeśli zmieniamy dietę, to musimy to wziąć pod uwagę. To tak jak byśmy nagle musieli zjeść ponad 3 razy więcej objętościowo, aby zaspokoić swoje potrzeby odżywcze.
Nie jest to jedyna różnica.
Energia metaboliczna
W naszej diecie są 3 źródła energii: białko, tłuszcze i węglowodany. Jeśli wybieramy określony rodzaj diety oznacza, iż decydujemy się na różne źródła energii.
Powyższe wykresy pokazują, z czego pochodzi jaki procent energii w danej karmie. Również możemy to porównać z rekomendacjami dotyczącymi ilości białka, tłuszczu czy węglowodanów dla danego psa czy kota.
W przypadku karm mokrych zazwyczaj znacząca część energii pochodzi z tłuszczu, w wielu karmach mokrych energia pochodząca z węglowodanów jest poniżej 10%. W zależności od potrzeb żywieniowych danego psa/kota należy dobrać odpowiednią dietę. W wielu przypadkach można zalecić podawanie wyższej ilości dobrej jakości wysokostrawnego białka czy też zwiększenie ilości kalorii. Nadmiar białka w przypadku zwierząt zdrowych jest usuwany z organizmu, natomiast tłuszcz jest gromadzony w postaci zapasowej i pies lub kot może łatwo zyskać zbędne kilogramy. Ważne są również źródła białka np. badania wskazują, iż białko ze świeżego mięsa ma wyższą strawność. Również zawartość błonnika pokarmowego i rodzaje frakcji włókna wpływają na przyswajalność karmy.
Przy zmianie diety, aby pies/kot łatwo zmienił dietę na nową bierze się również pod uwagę różnice w zawartości makroskładników i czas zmiany na inną dietę może być różny – po to, aby uniknąć problemów typu biegunka, wzdęcia, itp.
Jeśli nie wiecie co wybrać dla danego zwierzaka, najlepiej się poradzić specjalisty ds. żywienia, który weźmie pod uwagę również ogólny stan zwierzęcia, choroby, wyniki badań biochemicznych. Możecie również skorzystać z naszych porad żywieniowych. Skontaktujcie się z nami.