Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pies postrzega świat? Jaki zmysł jest jednym z ważniejszych u psa? Odpowiedź może być zaskakująca dla niektórych: węch. Ludzie mają około 5 milionów komórek węchowych. Psy setki milionów. Wszystko ma dla psa charakterystyczny zapach. Psy wyczuwają zapachy, o których nie mamy pojęcia. Potrafią rozkładać zapachy na czynniki pierwsze. Widzimy również, iż różne rasy mają większe lub mniejsze zdolności rozpoznawania zapachów, ale każda rasa przewyższa wielokrotnie zdolności człowieka w tym zakresie.
System lemieszowo-nosowy u psa pomaga w rozpoznawaniu zapachów powiązanych z hormonami. W trakcie różnych zachowań są wydzielane różne hormony, stąd pies potrafi rozróżnić agresję, chorobę, zadowolenie, smutek… Psy są łagodne dla osób zmartwionych, albo agresywne wobec otoczenia, jeśli wyczują zapach, którego nie tolerują. Dlatego często właściciele psów mówią o tym, że jeśli jest im smutno, to pies ich pociesza. Pies czuje nasz smutek i zachowuje się dal nas empatycznie.
Psy komunikują się między sobą również dzięki wydzielaniu feromonów, czyli substancji wydzielanych przez gruczoły umieszczone na ciele. Feromony są używane przez psy w komunikacji różnych zachowań. Stąd też pojawiły się w ramach terapii np. zachowań lękliwych różnego rodzaju dyfuzory, które wydzielają feromony uspakajające zwierzęta.
Właściwy trening psa może spowodować, iż pies rozpoznaje wiele substancji – wszyscy znamy psy tropiące narkotyki czy bomby. Ale czy wiedzieliście, że psy rozpoznają z 70-90% skutecznością osoby chore na nowotwory? Psi węch może być w wielu przypadkach szybszy i skuteczniejszy niż skomplikowana aparatura.
Do czego może się przydać ta wiedza? Po pierwsze w przypadku zachowań lękliwych warto wykorzystać w terapii feromony – ale nie zapominajcie skonsultować się z odpowiednimi specjalistami (feromony nie rozwiążą problemu, a mogą jedynie łagodzić objawy).
Po drugie, pracując, przebywając z psem myślcie o swoich emocjach i panujcie nad nimi – niech wasz wspólny czas przyniesie pozytywne efekty. Gniew, złość nie przyczyniają się do zmiany zachowań, a mogą mieć odwrotny skutek.
Po trzecie, pomyślcie jak zapewnić psu możliwość wykorzystania i rozwoju fenomenalnego węchu. Może warto rozważyć specjalne szkolenia? Na pewno możecie planować i realizować różne zabawy w domowym zaciszu, własnym ogródku, jak np. maty węchowe, zabawki do ukrywania przysmaków, chowanie przysmaków w różnych miejscach w domu czy własnym ogródku. Nie polecamy stosowania takich zabaw na otwartym terenie – może to nasilić zachowania psa do poszukiwania i zbieractwa różnych niewłaściwych pokarmów poza swoim terenem.
Jeśli szukacie fajnych zabawek czy mat węchowych, sprawdźcie może znajdziecie coś u nas: https://mylovelydog.pl/kategoria-produktu/psy/zabawki/