Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Okres wzrostu szczenięcia jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego psa. W przypadku nieprawidłowego żywienia może dojść do rozwoju wielu chorób, jak również alergii w okresie późniejszym. Zdarza się, iż niektóry choroby są przenoszone za pomocą genów. Należy jednak wziąć pod uwagę znaczący wpływ środowiska na późniejszy dobrostan psa. Prawidłowe żywienie jest więc bardzo istotne. Polecam gotowe karmy dla szczeniąt, które zawierają wszystkie niezbędne witaminy i minerały, odpowiednie kompleksy wspierające rozwój psa. W przypadku dobrej karmy nie ma konieczności suplementacji.
Rodzaje białek w karmach dla zwierząt
Przede wszystkim liczy się jakość białka zwierzęcego. Zwróćcie uwagę, czy na karmie jest nazwa: mięso czy produkty pochodzenia zwierzęcego. Dobra karma jest oparta o świeże lub dehydratyzowane mięso, nie podroby czy też inne części zwierząt użyte do produkcji karmy. Wysoka jakość mięsa podnosi jej strawność i przyswajalność. Równocześnie należy pamiętać, iż białko musi być odpowiednio wysoko energetyczne. Polecam karmy również z wieloma źródłami białka zwierzęcego, jak np. wersja mięsna lub wersja rybna. Wiele źródeł białka zwierzęcego może zapobiec alergiom w przyszłości.
Kompleks wspierający stawy w karmie dla szczeniąt
Warto zadbać o prawidłowy rozwój szkieletu psa dzięki zrównoważonym poziomom białka i tłuszczu, ale również karma dla szczeniąt powinna zawierać kompleks: glukozaminę, siarczan chondroityny i metylosulfonylometan dla dodatkowego wsparcia zdrowych stawów, rosnących kości i mobilności. Ważna jest odpowiednia proporcja wapnia i fosforu, aby rozwinęły się mocne zęby i kości – zapobiegamy późniejszym problemom.
Prebiotyki i wsparcie układu trawiennego
W karmie należy zwrócić również uwagę na prebiotyki , naturalne MOS i FOS , które poprawiają trawienie. Pasaż jelitowy pomaga również obecność w karmie buraka cukrowego jako naturalnego źródła rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, które są ważne dla utrzymania normalnego czasu pasażu jelitowego i mobilności. Układ trawienny szczenięcia jest bardziej wrażliwy i zrównoważona dieta wspiera jego ogólny rozwój.
Dobra karma powinna również zawierać kwasy tłuszczowe Omega, które łączą się z poprawą funkcji poznawczych i rozwoju, a także z poprawą rozwoju wzroku.
Substancje niewskazane
Starajmy się unikać niektórych składników. Warto pomyśleć, aby zamiast tanich zbóż związanych z intensywnym nawożeniem, jak pszenica, szukać w karmie innego źródła węglowodanów, jak np. bataty. Pamiętajmy, aby karma nie zawierała nabiału, jajek, soi, które nie są odpowiednie dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Unikajmy w składach produktów szkodliwych dla zwierząt, jak winogrona czy czosnek. Nie dokarmiajmy psa czekoladą.
Karma pełnoporcjowa
Należy pamiętać, iż karma pełnoporcjowa zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, witaminy i minerały. Jedynie powinniśmy podawać zgodną z zaleceniami danego producenta ilość karmy. Dla szczeniąt warto zacząć od ilości 2- 3 posiłków (po zakończeniu okresu socjalizacji czyli po ok 12 tygodniu życia). Do czasu zakończenia intensywnego wzrostu należy przestrzegać zalecanych dawek, aby psy były zdrowe. Przykładowe składy dobrej karmy dla szczeniąt znajdziecie tutaj lub wersja rybna.
W trakcie wzrostu psa warto również zadbać o dostęp dla psa do naturalnych gryzaków oraz przysmaków wspierających prawidłowy rozwój. Polecamy przysmaki naturalne My Lovely Dog https://mylovelydog.pl/kategoria-produktu/psy/przysmaki/