Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
Jesteś pewny, że chcesz mieć psa. Jest to Twoja świadoma decyzja. Skąd wziąć psa?
Wszystko zależy, od Twoich motywacji. Jeśli zależy ci na konkretnym charakterze psa, wybieraj spośród ras i szukaj wśród hodowców. Jakie czynniki wziąć pod uwagę pisałam w tym artykule.
Aby dobrze wybrać warto odwiedzić kilka hodowli, gdzie powinno się przeprowadzić dokładny wywiad z prowadzącymi hodowlę, jak również przeprowadzić wnikliwą obserwację. Należy zwracać uwagę na warunki rozwoju i przebywania szczeniąt. Zwróć uwagę m.in. na:
- Czy szczenięta mają kontakt z innymi psami i matką i jaki
- Czy mają one kontakt z ludźmi i jak wyglądają te kontakty
- W jaki sposób są uczone załatwiania potrzeb fizjologicznych
- Gdzie jest ich legowisko umiejscowione i jakie mają możliwości eksploracji terenu, otoczenia, przedmiotów
- Jak szczenięta zachowują się w grupie i w jakie wchodzą w interakcje
- Jak wyglądają i zachowują się rodzice (idealnie jeśli są obydwoje w tej hodowli)
- W jaki sposób są karmione
- Czy wychodzą poza dom, do innego otoczenia
- Czy podróżują samochodem
- Jakie szczepienia miały i będą miały
- Choroby związane z rasą i obciążenia przodków np. badania wymagane w danej rasie
Wszystkie te elementy są ważne i stanowią podłoże socjalizacji i wychowania psa. Błędy popełnione na tym etapie mogą być do naprawienia, ale wiele złych nawyków może być trudniej zmienić i trzeba będzie się na to odpowiednio przygotować.
Wizytę u hodowcy najlepiej odbyć 2-3 razy zanim się podejmie ostateczną decyzję – dla dobrych hodowców, to nie będzie problem. Im też zależy, aby pies trafił do dobrego domu. Nawet mogą doradzić uczciwie, że pies nie powinien trafić do bloku ze względu na charakter rasy czy wielkość.
Wybierając psa ze schroniska również warto zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Jednak przy tym wyborze bardziej ważne jest to, abyśmy przygotowali się na pracę z psem. Psy w schronisku często doznały różnych krzywd, są straumatyzowane i aby dobrze zaaklimatyzowały się w nowym domu należy wiedzieć, czego pies się boi, jakie ma preferencje, jak się zachowuje w stosunku do ludzi czy innych zwierząt. Przed adopcją warto kilka razy pójść na spacer z psem, aby zobaczyć, czy będziemy w stanie dogadać się z psem, jak się zachowuje i czy sobie radzimy z psem. Wiele psów, które doznały różnych krzywd zachowuje się czasem lękowo lub agresywnie (agresja często również wynikająca z lęku) i takie psy wymagają również większej ilości czasu i pracy z nimi. Zadbajmy o to, aby zachować się odpowiedzialnie i jeśli chcemy pomagać, abyśmy to rzeczywiście zrobili.
Warto również sprawdzić, czy pies choruje na jakieś choroby. Choroba często oznacza wydatki, jak również konieczność poświęcania większej ilości czasu na pielęgnację i opiekę.
Decydując się na psa ze schroniska, podejmujmy decyzję świadomie – te psy doznały już wielu krzywd i nie narażajmy ich na kolejne – np., że po miesiącu stwierdzimy, że nie dajemy sobie rady.
W przypadku wyboru psa, jeśli nie wiemy, czy umiemy wybrać dobrze psa, warto skorzystać z fachowej pomocy specjalisty umiejącego „kojarzyć” odpowiednie psy z odpowiednimi właścicielami. Nasze wspólne życie potrwa trochę i warto, abyśmy byli dobrze dobrani.
Jeśli jesteście zainteresowani, oferujemy pomoc w doborze i poszukiwaniu psów.