Przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii, czyli powyżej zapotrzebowania kalorycznego prowadzi do zwiększania fizjologicznej masy ciała i charakteryzuje się gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w organizmie psa lub kota.
Otyłość to choroba
W wielu opracowaniach wyróżnia się stan nadwagi czy otyłości, jednak należy pamiętać, iż bez względu na używane pojęcia, stan taki związany jest z przewlekłym stanem zapalnym organizmu. Jest to choroba, która ma może być pierwotna lub wtórna (wywołana m.in. przyjmowaniem określonych leków czy powiązana jest z niektórymi chorobami).
Niektóre rasy psów czy kotów są bardziej predysponowane do występowania otyłości
Badania wskazują niektóre rasy, jako predysponowane do występowania otyłości – jak np. golden retriever, labrador retriever czy beagle. Jest ich o wiele więcej. Podobnie w przypadku kotów są to m.in .kot syjamski czy domowy europejski, ale nie tylko.
Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych (2002, Kealy, Lawler, Ballam, al.) wykazały, że z otyłością związane są nie tylko utrata jakości życia oraz jego krótszy czas. Obniżenie o 25% zapotrzebowania energetycznego u labradorów powodowało wydłużenie życia o 16% (do 13 lat) – kondycja tych psów była zdecydowanie inna, sylwetka bardziej prawidłowa i mniejsza zawartość tkanki tłuszczowej. Jakość życia była wyższa: psy były bardziej aktywne, jak również sprawniejsze.
Choroby powiązane ze zbyt dużą wagą
Niestety z otyłością oprócz większego ryzyka związanego z kontuzjami, urazami powiązane jest wiele chorób. Są to m.in.:
Dobrostan zwierząt
Rozpoznanie otyłości u psa i kota w momencie, kiedy jest ona znaczna, zazwyczaj nie nastręcza problemów. Jednak często pojawiają się wątpliwości przy wadze większej od normy o 10-20%.
Jest to problem diagnostyczny nie tylko wizualny, ale również związany z tym, iż czasem pojawia się niedowierzanie, brak zaufania czy też brak znajomości prawidłowego wyglądu zwierzęcia. Pamiętajmy, jak napisałam powyżej: otyłość to choroba i naszym zadaniem jako właścicieli jest również dbanie o to, aby nasz pies czy kot miał zapewnione odpowiednie warunki życia i kondycję do realizacji swoich potrzeb życiowych. Niestety otyłość często zmienia psy mające większe zapotrzebowanie na ruch w psy apatyczne i ospałe.
Aby rozpocząć leczenie, trzeba być na nie gotowym i uczciwym wobec siebie i innych. Ważne jest:
Pamiętajmy, iż proces dochodzenia do prawidłowej wagi zajmie nam trochę czasu, jak również będzie wymagał wypracowania przyszłych nawyków żywieniowych.
W przypadku zainteresowania tematem zapraszam na webinar 21 maja 2021 roku. W trakcie webinaru omówię część zagadnień związanych z tematyką nadwagi i otyłości – kolejny webinar wkrótce.
Webinar:
Jak dbać o prawidłową wagę psa /kota? Czynniki ryzyka
Obszary tematyczne:
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…