Nadwaga i otyłość jest problemem, z którym boryka się wiele psów i kotów. W moim artykule pisałam o problemach związanych z otyłością pisałam również tutaj https://mylovelydog.pl/jaka-powinna-byc-waga-psa/.
W momencie, kiedy usłyszymy od znajomych, że nasz pies chyba waży za dużo, okazuje się, iż przekroczyliśmy cienką granicę między nadwagą i otyłością. Co powinniśmy zrobić? Jak najszybciej zwrócić się do specjalisty żywienia, który przeanalizuje sytuację indywidualnie, weźmie pod uwagę wiek zwierzęcia, jego cechy indywidualny czy chociażby rodzaj spożywanych posiłków. Pamiętajmy, iż nadmierna waga jest zazwyczaj powiązana z nadmierną ilością energii dostarczaną w posiłkach. Tylko nasza dyscyplina i stała zmiana nawyków żywieniowych doprowadzi do skutecznego wdrożenia diet.
Czasem klienci mnie pytają, czym się różni karma o formule light, którą mogą spożywać zwierzęta otyłe i starsze. Jest kilka zasadniczych różnic.
Kaloryczność i objętość karmy
Najbardziej istotne jest to, iż karma taka posiada niższą kaloryczność niż karmy standardowe. Różnica ta sięga zazwyczaj od kilku do nawet ponad 20%. Jest to dość istotne: oznacza, że pies mimo, że jest na diecie odchudzającej objętościowo może spożywać posiłki o takiej samej objętości jak dotychczas.
Zawartość tłuszczu
Karmy dla zwierząt z nadwagą lub otyłych, a także starszych zawierają niższą zawartość tłuszczu. Zazwyczaj jest go na poziomie poniżej 10%. Pamiętajmy również o tym, iż karmy o niższej zawartości tłuszczu zazwyczaj mogą być postrzegane jako mniej smakowite – większa zawartość tłuszczu zwiększa smakowitość posiłków.
Zawartość białka
Karma light zawiera zazwyczaj więcej białka, po to, aby zachować beztłuszczową masę ciała. Białko powinno być wysokostrawne. Pamiętajmy, iż w odróżnieniu od węglowodanów, organizm zdrowego psa usunie nadmiar białka z organizmu, bez zamieniania się w masę tłuszczową.
Zawartość włókna
Karmy takie zawierają większą ilość włókna – powoduje ono, iż psy czują większą sytość po spożyciu posiłku. Równocześnie pamiętajmy o drugiej stronie medalu: często jest to włókno, które pies wydala w postaci kału. A więc może zwiększyć się objętość kału, jak również może się zwiększyć częstotliwość wydalania.
Inne dodatki
W karmach znajduje się często zwiększona zawartość antyoksydantów np. witaminy E. Pamiętajmy, iż otyłość to stan zapalny w organizmie i takie dodatki sprzyjają jego wygaszaniu. W dobrych karmach jest często stosowana również L-karnityna, która wspomaga proces spalania tłuszczu i utrzymania prawidłowej masy mięśniowej. Dobre karmy zawierają również suplementy na stawy, takie jak glukozamina, siarczan chondroityny czy MSM.
Dlatego nie powinniśmy się obawiać czasowego przejścia na takie karmy, jak również w razie konieczności zmiany na stałe. W czasie takiego przejścia pamiętajmy, iż należy trzymać się schematu zmiany karmy: co 1-3 dni zwiększamy stopniowo o ok. 25% udział nowej karmy – przejście może zająć w przypadku psów bardziej wrażliwych nawet do 2 tygodni – zróbmy to, jeśli wiemy, że nasz pupil ma wrażliwy układ pokarmowy.
Sprawdźcie nasze karmy dla psów o formule light z indykiem lub pstrągiem.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…