Mycie psa czy kota – podstawowe zasady
Czy można używać szamponu dla człowieka lub mydła szarego do skóry psa lub kota? A może użyć produktu dla niemowląt? Specjalistyczny szampon z apteki?
Na te i inne pytania muszę odpowiedzieć NIE.
Szampon dla psa i kota
Skóra psa i kota różni się od skóry człowieka przede wszystkim pod względem budowy:
Czy patrząc na te różnice nadal użylibyście szamponu dla człowieka?
W przypadku psów i kotów zdrowych bez problemów skórnych szukajcie dobrych jakościowo szamponów, które dobierzcie czytając opis, na co najbardziej będzie wpływał: włos puszysty, gładki, czasem są specjalne składniki, które bardziej dopasowują szampon do danego koloru sierści. Warto również zaopatrzyć się w odżywkę, która może mieć formę do spłukiwania lub bez spłukiwania. Można również zaopatrzyć się w suchy szampon. Szampony dla szczeniąt zazwyczaj mają delikatniejszą formułę.
Produkty do pielęgnacji skóry znajdziecie tutaj
Warunki kąpieli
Kąpiel powinna odbywać się w przyjaznych warunkach. Wyłóżcie dno wanny lub brodzika matą antypoślizgową. W przypadku zwierząt bojących się strumienia z prysznica należy go zmniejszyć lub przygotować się do mycia zwierzaka przez polewanie wodą np. z kubka. Zabezpieczcie uszy przed zalaniem.
Przed kąpielą należy wyczesać zwierzę, a dopiero później rozpocząć kąpiel. Pierwsze mycie szamponem ma na celu usunięciu brudu i martwego naskórka. Drugie mycie pozwala na wniknięcie substancji odżywczych z szamponu w sierść psa. Podobnie działa odżywka. Kilka rad dodatkowych:
Szampony lecznicze
Wyróżniamy 4 różne rodzaje szamponów:
– przeciwbakteryjne – zakażenia bakteryjne, często ropne, liszajec – zazwyczaj zawierają np. , przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe oraz przeciwalergiczne. chlorheksydynę, nadtlenek benzoilu oraz mleczan etylu lub inne związki, np szampon
– przeciwgrzybicze – zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki, dermatofitozy – zawierają np. ketokonazol, chlorheksydynę np.taki szampon
– przeciwłojotokowe – zawierają np. kwas salicylowy, siarkę, dziegieć – mogą normalizować proces rogowacenia naskórka lub złuszczać, przykładowy szampon
– przeciwalergiczne – o właściwościach kojących, nawilżających , łagodzących świąd. Zawierają różne substancje np. wyciąg z owsa, alantoinę, lanolinę, pantenol. np taki szampon
W przypadku problemów skórnych warto ustalić ze specjalistą lekarzem częstotliwość kąpieli – często są to 2-3-dniowe odstępy na początku terapii, a potem jest to raz w tygodniu lub na miesiąc.
W przypadku problemów skórnych należy je wyleczyć i nie jest wskazane mycie psa innymi produktami – mogą nasilić chorobę. Pamiętajcie, iż chora skóra może zmieniać zachowanie psa i obniża jego dobrostan.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…