Jak zmieniać karmę na inną?

Pies ma inny układ pokarmowy niż człowiek i nie potrzebuje częstej zmiany posiłków. Długość układu pokarmowego i uboga mikrobiota jelitowa powoduje, iż zmiana diety może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.  Jednak czasem ze względu na zdrowie psa i optymalne żywienie powinniśmy zmieniać dietę psa i zacząć go karmić inną karmą. Jak to zrobić optymalnie?

Należy zachować się planowo i nie robić tego nagle. Czas przejścia na nową dietę zależy od konkretnego psa i może zająć od 7-14 dni. Psy bardziej wrażliwe, lub też pozostające przez dłuższy czas na tej samej diecie mogą wymagać więcej czasu. Najcześciej pojawiają się pytania jak zmienić karmę. Wtedy stosujmy schemat:

-2-3 dni 75% starej karmy 25% nowej karmy

– 2- 3 dni 50% starej karmy 50% nowej karmy

– 2- 3 dni 25% starej karmy 75% nowej karmy

Dopiero po zastosowaniu w/w schematu przechodzimy na karmienie psa w 100% nową karmą.

W przypadku psów słabiej tolerujących zmiany karmy np. mających biegunki czy wymioty okresy te należy wydłużać.  Zalecenia te powstały w oparciu o budowę psa, jak również wieloletnie obserwacje. Pamiętajmy również, iż w momencie kiedy bierzemy szczeniaka również powinniśmy odczekać ze zmianą karmy. Zmiana diety też wywołuje stres, który w momencie zamieszkania w nowym domu jest już wystarczająco duży. Dlatego poczekajmy kilka tygodni – 2-3 tygodnie – chyba że zauważymy, iż pies szybciej zaakceptuje nowy dom lub przejawia objawy nietolerancji pokarmowej.

Wyjątek: Może się zdarzyć, iż pies zachorował i jego stan zdrowia będzie wymagał gwałtownej zmiany diety w ciągu 1-2 dni. Wówczas decyzję taką należy podjąć w konsultacji ze specjalistą, aby nie pogarszać stanu zdrowia psa. W takich sytuacjach lekarz czy dietetyk w konsultacji z weterynarzem może zalecić nawet 1-2-dniową głodówkę, jak również szybką zmianę karmy. Dla dobra psa skonsultujmy się ze specjalistami.

Nie zapominajmy również o podawaniu psu wody. Bezwzględne orientacyjne zapotrzebowanie na wodę u psa (wliczając w to wodę zawartą w posiłkach) to 50-60 ml na kg wagi psa.

Warto również przed przejściem na nową dietę uporządkować tematy związane ze stanem zdrowia i przebadać psa pod kątem pasożytów, aby nie nałożyły nam się w razie czego inne dolegliwości i nie obciążyły psa.

Bozena

Share
Published by
Bozena

Recent Posts

Jak karmić psa? Jak wybrać karmę dla psa?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…

2 miesiące ago

Wybór przysmaków dla Twojego psa: 2 w 1 zdrowie i smak

Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…

7 miesięcy ago

Smycz dla psa

Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…

7 miesięcy ago

Karma dla szczeniąt i karma dla psów dorosłych – czy można stosować zamiennie?

"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…

9 miesięcy ago

Mistrzowskie zabawki dla psa

?Cześć wszystkim miłośnikom psów!   Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…

9 miesięcy ago

Smycz dla psa – jak wybrać?

Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…

10 miesięcy ago