Jaki pies pasuje do Ciebie?

Wiosna i lato to okres, kiedy wiele osób decyduje się na poszukiwania czworonożnego przyjaciela. Jako wieloletni hodowca zawsze chętnie rozmawiam ze wszystkimi i doradzam, czy i jak wybierać psa. Spotykam się z różnymi motywami, a dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty życia z psem.

Pies staje się członkiem naszej rodziny i powinien do niej pasować. Warto zadać sobie kilka pytań, aby później nie mieć problemów z wychowywaniem psa. Błędy popełnione już przy wyborze psa mogą skutkować tym, że ani my ani pies nie zaadaptuje się do naszego domu.

 

Styl życia

Przy wyborze psa bardzo ważny jest styl życia naszej rodziny. Czy uprawiamy sport, czy wyjeżdżamy na wycieczki, czy biegamy czy też preferujemy pasywny styl życia.  W przypadku aktywnego trybu życia warto również zwrócić uwagę na

 

Miejsce zamieszkania

Jeśli mamy stosunkowo niewielkie mieszkanie w bloku, wówczas dla komfortu życia z psem warto wybrać psa rasy małej. Jeśli spędzamy dziennie kilka godzin aktywnie na powietrzu, warto wówczas wybrać psa aktywnego rasy małej, jak np. jack russel terier, sznaucer miniaturowy, pudel miniaturowy czy toy, jamniki, pinczer małpi oraz wiele innych. Jeśli natomiast mamy dom i podwórko, gdzie dodatkowo pies zyskuje przestrzeń życiową (co nie zwalnia nas ze spacerów), można wybierać psa rasy większej o dużej aktywności jak np. bloodhound (praca węchowa), charty, border collie, labrador, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, golden retriever, siberian husky.

Jeśli preferujemy mniej aktywny styl życia wybierzmy psy mało aktywne. Z mniejszych ras są to np. miniaturowy pinczer, bichon frise, a z większych to m.in. psy pasterskie, rasy pracujące – czyli np. owczarek środkowoazjatycki, bernardyn, nowofunland, bernardyn czy inne molosy.

 

Poziom aktywności psa

Wybór psa o określonym poziomie aktywności warunkuje określony sposób życia. Psy o niskim poziomie aktywności zazwyczaj lubią dużo odpoczywać,  małe psy lubią być brane na ręce, są zazwyczaj bardzo spokojne, wystarczają im krótkie spacery. Psy o umiarkowanym poziomie aktywności uwielbiają różnego rodzaju zabawy, chodzenie bez smyczy (to chyba lubi zresztą każdy pies), uwielbiają być szkolone. Są to wszelkiego rodzaju teriery, spaniele, setery… Psy bardzo aktywne zawsze są gotowe do wyjścia i aktywności, nawet po spacerze w domu, często znikają w oddali spuszczone ze smyczy, uwielbiają aportowanie…

 

Choroby dziedziczone

Wiele ras jest obciążonych przypadłościami, które mogą, ale nie muszą wystąpić. Wówczas np. odpowiednia dieta, styl życia mogą zapobiec wystąpieniu tych chorób. Warto o tym wiedzieć przy zakupie danego psa, aby być przygotowanym na to.

 

Kundelki

A jakie są tzw. Psy wielorasowe? Różne. Jeśli wiemy, kim są rodzice, trzeba przeanalizować ich charaktery i prawdopodobnie wiele z ich zachowań przejmą szczeniaki. Jednak dziedziczenie nie jest takie proste i wielu rzeczy nie da się przewidzieć. Wiele zachowań u psów wynika również z przebiegu socjalizacji szczenięcia do 12 tygodnia życia.

Brak przewidywalności kundelków – Może też w tym tkwi piękno tych psów?

To, co oznacza dla właściciela, brak przewidywalności, może oznaczać po prostu większą ilość pracy, którą musimy włożyć w takiego psa, jak również powinniśmy być przygotowani na kompromisy w naszym stylu życia i dostosowanie się do wymagań naszego pupila.

 

Pies ze schroniska

Warto brać psy ze schroniska – jest tam wiele psów, które nie pasowały do stylu życia poprzednich właścicieli czy po prostu ich właściciele zmarli. Biorąc psa ze schroniska warto co najmniej kilka razy spotkać się z pupilem, aby go lepiej poznać i aby się do nas przyzwyczajał. Nie zapominajmy również, że psy te często doznały traumatycznych przeżyć. Dlatego biorąc je, trzeba poświęcać im więcej czasu i okazywać cierpliwość w treningu. Jeśli nie wiemy jak postępować, warto zawsze skonsultować się z psim psychologiem.

 

Wybór psa

Nie kierujmy się przy wyborze psa tym, jak wygląda. Poczytajmy o charakterze, przystosowaniu do życia w rodzinie tj. np. tolerancji dzieci, zapotrzebowaniu na ruch, na szkolenia.

Jeśli nie macie czasu możecie kupić usługę wyboru doboru psa do swoich oczekiwań. Na podstawie przeprowadzonej z Wami rozmowy, ankiety zostanie Wam zaproponowane kilka ras oraz przedstawione opisy. Możecie również zamówić zweryfikowanie dla Was hodowli, z której będzie pochodził szczeniak, aby być pewnym źródła.

Wybór psa to wybór na lata. Jeśli szukacie pomocy, możecie również zapytać u nas o taką usługę https://mylovelydog.pl/kontakt/

Bozena

Share
Published by
Bozena

Recent Posts

Jak karmić psa? Jak wybrać karmę dla psa?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…

2 miesiące ago

Wybór przysmaków dla Twojego psa: 2 w 1 zdrowie i smak

Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…

7 miesięcy ago

Smycz dla psa

Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…

7 miesięcy ago

Karma dla szczeniąt i karma dla psów dorosłych – czy można stosować zamiennie?

"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…

9 miesięcy ago

Mistrzowskie zabawki dla psa

?Cześć wszystkim miłośnikom psów!   Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…

9 miesięcy ago

Smycz dla psa – jak wybrać?

Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…

10 miesięcy ago