Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
Karmienie psa
Decydując się na wybór karmy dla psa warto zwrócić na jej skład. Niestety, w przypadku karm cena jest najczęściej powiązana z jakością. Nie można zdecydować, że ta karma jest najlepsza, a inna jest gorsza kierując się nazwą karmy. Warto spojrzeć na skład, ale również na potrzeby naszego psa. Potrzeby naszego psa również się zmieniają, nawet w trakcie roku. Zależą od: wieku, aktywności, wagi, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania (czy to np. pies blokowy, czy żyjący na zewn.), itd. Patrząc na te czynniki można wybrać naturalne żywienie – pamiętajmy tutaj o właściwym zbilansowaniu posiłków i dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i mineralnych. Dla części ras może to oznaczać konieczność suplementacji.
Okres wzrostu szczenięcia
W trakcie wzrostu psa, szczególnie przy szybko rosnących rasach liczy się proporcja białka, energii, ale też wapnia i fosforu, jak również innych składników wpływających na budowę kości i stawów. Gryzienie i żucie suchego pokarmu przyczynia się do lepszego trawienia i wpływa na rozwój mięśni. Dlatego przy jedzeniu gotowanym czy z puszki warto pamiętać o podawaniu psu suchych pokarmów. W przypadku gotowych karm zazwyczaj psy nie wymagają dodatkowej suplementacji.
Pamiętajmy, iż żywienie psa do zakończenia okresu wzrostu (12-18 miesięcy) ma bardzo duże znaczenie. W wyniku popełnienia błędów żywieniowych może dojść do zaburzeń rozwojowych, pojawienia się chorób układu kostnego czy stawowego. W przypadku wątpliwości czy dobrze odżywamy psa zachęcam do konsultacji z lekarzem weterynarii.
Ilość posiłków
Szczenięta zazwyczaj na etapie odstawienia od pokarmu matki karmimy 4 razy dziennie, później 3 razy dziennie, a od około 10 miesiąca życia 2 razy dziennie. Pamiętajmy: pies nie może mieć stałego dostępu do pokarmu, podajemy go w określonych godzinach. Natomiast pies powinien mieć dostęp przez cały dzień do miski z wodą.
Białko w pożywieniu
Zbyt wysoka koncentracja białka w posiłkach nie jest celowa, energia ma pochodzić nie z białka. Przy karmieniu jedzeniem z puszki, zawierającym dużo białka, pomocny jest dodatek do posiłków jak ryż, płatki owsiane czy ziemniaki. Przekarmienie białkiem może prowadzić do luźnych stolców czy biegunek, może powodować alergie, problemy skórne. Jeśli masz wątpliwości ile białka powinien jeść Twój pies skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Wybór karmy
Przy wyborze kieruj się zawartością: białka, tłuszczu, witamin, substancji mineralnych i śladowych. Na etykiecie gotowych karm składniki zawsze są uszeregowane w kolejności malejącej w zależności od procentowego składu. Procentowy skład składa się na 100%, jeśli czegoś brakuje sprawdź, czy jest wymieniona woda i węglowodany. Każda karma w Unii Europejskiej musi spełniać normy FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych).
W składzie karm zazwyczaj występuje mięso, które jest źródłem białka. Jakość białka jest bardzo ważna – często sprawność białka może być na dużo niższym poziomie, w przypadku gorszego źródła białka. Pamiętajmy, iż jeśli jest to świeże mięso zawiera ono dużo wody. Dehydratyzowane (suszone) mięso nie zawiera wody, a wiec przy podobnym procencie jest go większa zawartość w karmie.
Psy to zwierzęta mięsożerne, a więc w karmach mięsnych zawartość mięsa powinna być jak największa. Z kolei węglowodanów powinno być jak najmniej – ilość węglowodanów decyduje o ilości wydalanych produktów zbędnych przemiany materii (kału). Karmy typu premium zazwyczaj zawierają mniej wypełniaczy w postaci zbóż.
Producenci podają różne składy w przypadku mięsa – czasem piszą ile jest mięsa, ile podrobów, czasem umieszczają nazwę „świeży kurczak”, co może oznaczać wszystkie produkty pochodzenia mięsnego z kurczaka.
W karmie często znajdują się również konserwanty typu BHT, BHA, które zostały dopuszczone do użytku, jednak do decyzji właściciela należy, czy i jakie karmy wybierze. W przypadku dodatku mączek rybnych pojawiają się również konserwanty powodujące, iż karma nie ulegu szybkiemu zepsuciu.
Często dodawane są polepszacze smaku, jak np. kwas fosforowy. Warto rozważyć, czy wybierać karmę zawierające polepszacze smaku, czy też sztuczne barwniki.
Zwróćmy uwagę, iż część karm zawiera naturalne konserwanty, takie jak np. witamina C, kwas cytrynowy, witamina E i jej przeciwutleniacze.
Karma bezzbożowa
W przypadku, gdy pies ma alergię na pszenicę warto poszukać karmy bezzbożowej. Wówczas zlikwidujemy wiele problemów zwierzęcia. Pszenicę w karmach można zastąpić również ryżem czy kukurydzą. Zboża są również zastępowane innym źródłem węglowodanów takim jak np. ziemniaki, bataty czy tapioka. Pamiętajmy, iż układ pokarmowy psów w naszych czasach różni się od układu pokarmowego praprzodków, kiedy zwierzęta te nie spożywały zbóż w ogóle.
Karma z insektów (owadów)
Mięso wykorzystywane w karmach często pochodzi z hodowli przemysłowych bydła, które często wykorzystują różnego rodzaju antybiotyki. Doskonałą alternatywą dla takiego mięsa jest wykorzystanie białka pochodzącego z insektów. Owady nie chorują, a więc przy ich hodowli nie ma potrzeby wykorzystywania antybiotyków. W trakcie ich rozwoju uwalnia się też znacznie mniejsza ilość CO2 (dwutlenku węgla). Odpady powstające w wyniku hodowli owadów są wykorzystywane jako nawóz naturalny, a więc ich hodowla jest przyjazna dla środowiska. Owady są idealną alternatywą dla mięsa, które jako źródło białka może uczulać. Pasze powstałe z wykorzystaniem owadów zawierają białko oparte na aminokwasach.
Karmy powstałe w oparciu o owady charakteryzuje:
- Bardzo dobra przyswajalność
- Odpowiednia dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym
- Niskie ryzyko wywołania alergii.
Karma pełnoporcjowa
Informacja na karmie, iż jest to produkt pełnoporcjowy oznacza, iż karma zaspakaja potrzeby żywieniowe psa pod względem ilościowym i jakościowym. Na każdej karmie znajdują się również wytyczne w zakresie ilości podawanej karmy. Ilość w danym przedziale wagowym zwierzęcia powinniśmy dopasować do aktywności zwierzęcia, przeliczając na 1 kg naszego psa. Pamiętajmy, iż jest to dzienna dieta, a więc powinniśmy to podzielić na co najmniej 2 posiłki.
Zmiana sposobu żywienia np. wprowadzenie specjalnej diety zazwyczaj jest widoczna po około 10 tygodniach.