Proces udomowiania psa i kota przebiegał zupełnie odmiennie. Pies został udomowiony ok. 12000-17000 lat temu, a kot zaledwie 9500 lat temu. Kot w związku z tym często był i jest traktowany na podobieństwo psa. Ale są to zupełnie inne gatunki.
Różnice w sposobie żywienia psów i kotów
Kot to samotny łowca, zwierzę bezwzględnie mięsożerne. W naturze polujące na swą zdobycz za pomocą ostrych pazurów i posługujące się w żywieniu szorstkim językiem.
Pies jest to zwierzę względnie mięsożerne, a nawet niektórzy naukowcy nazywają go wszystkożernych. Pies potrafi korzystać ze źródeł białka roślinnego i zwierzęcego. Przede wszystkim u kota inna przemiana energii i glukozy, wyższe zapotrzebowanie na białko i taurynę, zapotrzebowanie na witaminę A. Podsumowując rodzaje posiłków mamy:
– u psa węglowodanowo- białkowo-tłuszczowy a u kota białkowo-tłuszczowy
– liczba posiłków u dorosłych osobników: pies -1-2, kot – 19-22.
Najważniejsze informacje dotyczące składników pokarmowych
Psy pozyskują energię głownie z węglowodanów i tłuszczów, a koty z białek i tłuszczów. Oznacza to, że wskazane jest, aby posiłek psa zawierał źródła węglowodanów np. mogą to być bataty lub ziemniaki. W gotowych karmach są one właściwie przygotowywane tak, aby ich strawność dla zwierzęcia była na odpowiednim poziomie. Koty potrzebują białka i tłuszczów – tak więc dla nich są wskazane posiłki mięsne lub karmy nie zawierające zbóż- węglowodanów.
Tłuszcz i białko podnoszą smakowitość karmy. Karmy niskotłuszczowe o wysokiej zawartości białka polecam psom szybko rosnącym dużych ras – wówczas przyrasta u nich masa mięśniowa, a nie ma efektu gromadzenia tkanki tłuszczowej i nadwagi u psa.
Zwilżenie granul karmy wodą podnosi smakowitość karmy suchej w przypadku niektórych zwierząt (szczególnie takich, które mają problem z gryzieniem lub węchem), ale zazwyczaj nie ma wpływu na wielkość spożycia karmy u kotów.
Psy rozpoznają 5 smaków: słodki, gorzki, słony kwaśny i umami (mięsny), a koty nie rozpoznają smaku słodkiego.
Woda
Stały dostęp do wody jest ważny zarówno dla psów, jak i kotów. Organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę masy tłuszczowej, czy połowy masy białkowej. Ale utrata 10-15% wody może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Przy odpowiednim nawodnieniu ciała zwierzęcia ważne jest utrzymanie tzw. zerowego bilansu wodnego (ilość wody traconej = ilość wody spożywanej). Woda jest szczególnie ważna dla kotów spożywających suchą karmę. W naturze dużo wody pochodzi z upolowanego zwierzęcia. W przypadku spożywania karmy suchej i niechęci do picia z miski można np. korzystać z fontanny, jak np. https://mylovelydog.pl/produkt/fontanna-poidlo-dla-kotow-i-malych-psow/. Duża część kotów chętniej pije wodę ze źródeł poruszających się.
W przypadku zarówno psów, jak i kotów powinniśmy pamiętać o dostępie do świeżej wody i wymianie wody odpowiednio często.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…