Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
Zwierzęta mówią – wydają dźwięki. Żyjąc ze zwierzętami powinniśmy starać się poznać i zrozumieć je. Wówczas nasze wspólne życie będzie lepsze. Jednym z rodzajów dźwięków wydawanych przez zwierzęta jest warczenie. Uwaga warczenie to nie tylko cecha dużych zwierząt jak tygrysy, lwy, ale również wiele mniejszych zwierząt warczy – jak np. opos czy niektóre króliki.
Warczenie należy do niskich dźwięków. Rolą takich dźwięków jest zasygnalizowanie różnych stanów i zniechęcenie innego osobnika np. do zbliżania się czy interakcji. U moich psów często obserwuję taką sytuację, gdy dostają jedzenie. Jeden z nich to niejadek i je wolno, albo zostawia sobie na później. Wówczas, kiedy inny pies ze stada próbuje się zbliżyć wydaje warkot o niskim brzmieniu. W przypadku, kiedy taki warkot nie działa, odgłos staje się głośniejszy, zaczyna szczerzyć zęby, a w sytuacjach braku reakcji dochodzi do podniesienia ciała i przybrania pozycji sygnalizującej „mogę zaatakować”.
Warczenie w innym kontekście: Pies śpi i nie ma ochoty na zabawę. Człowiek próbuje go zaangażować. Krótkie warknięcie oznacza „Odejdź nie mam ochoty na zabawę”.
Czasem w trakcie zabawy ze sobą psy wydają z siebie powarkiwania. Obserwując psa widzimy, że jego zęby są ukryte, a wydawane dźwięki są o wyższym tonie. Oznaczać to może, że pies jest zadowolony i dobrze się bawi. Wydawany dźwięk jest elementem wspólnej zabawy np. w przeciąganie lub pogoni za zabawką.
Podsumowując: poprzez obserwację zwierzęcia możemy się nauczyć, co i w jakich sytuacjach pies próbuje nam powiedzieć. Warczenie często ma wywołać utrzymanie dystansu od psa. Pies również potrzebuje odpoczynku i wyciszenia i należy mu zapewniać taką możliwość.