Jeśli Twój pies gryzie lub zjada co popadnie, znajdujesz się w grupie wielu właścicieli mających ten problem. Zanim zaczniesz szukać rozwiązań warto rozróżnić te 2 zjawiska: gryzienie i zjadanie.
Gryzienie twardych przedmiotów
Psy mogą zacząć gryźć przedmioty np. ściany, drzwi, kapcie, metalowe przedmioty, patyki. Ich celem nie jest zjadanie ich, ale rozgryzanie. Gryzienie przynosi im ulgę. Dlaczego? Zazwyczaj możemy mieć do czynienia z 2 głównymi przyczynami zjawiska. Pierwsza jest typowo behawioralna – pies ma nie zaspokojone potrzeby społeczne, zabawy, kontaktu z człowiekiem czy innymi psami, ruchowe lub też po prostu potrzebę gryzienia (etogram psa mówi o około 1 godzinie dziennie przeznaczonej na rozgryzanie). Druga przyczyna związana jest z zębami – np. w trakcie rośnięcia lub wymiany zębów u szczeniąt. Również rzadko u starszych w przypadku chorób jamy ustnej/ zębów czasem kontakt z zimnymi przedmiotami może przynosić ulgę.
W przypadku psa, który ma zapotrzebowanie na gryzienie trzeba przeanalizować różne możliwe przyczyny i ocenić, co jest właściwe u nas. W zależności od przyczyny można wdrożyć różne wzorce postępowania:
Jeśli chcemy umożliwić gryzienie przedmiotów warto wybierać przedmioty do tego przeznaczone. Osobiście polecam:
Wybierajmy gryzaki atrakcyjne dla psa, aby były dla niego nagrodą.
Pica – zjadanie przedmiotów niejadalnych
Zjadanie przedmiotów niejadalnych np. śmieci, plastiki, metale, szkło może być niebezpieczne dla psa. Może powodować zatrucia lub też uszkodzenia układu pokarmowego. Dlatego trzeba zdiagnozować przyczyny. Badania tego zjawiska wskazują, iż bardzo często przyczyną są problemy behawioralne takie jak np.:
Jednak często przyczyny tkwią w nieodpowiedniej diecie, problemach związanych z zaburzoną gospodarką hormonalną, cukrzycą, problemami neurologicznymi i wieloma innymi przyczynami. Dlatego w takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem i zrobić pakiet badań. Czasem okazuje się, iż pies ma zaburzoną mikrobiotę czy gospodarkę enzymatyczną i konieczne podawania jest określonych leków czy suplementów.
Jeśli przyczyna tkwi w zaburzeniach behawioralnych, najlepiej ustalić sposób postępowania z zoopsychologiem. Pamiętajmy, iż bez względu na przyczyny, utrwalone zachowania stają się problemem behawioralnym u wymagają również takiego traktowania.
Należy uniemożliwić psu zjadanie nieodpowiednich przedmiotów poprzez utrzymywanie w domu psa z dala od takich przedmiotów, nadzór nad nim i nadzór na spacerach. Należy psu urozmaicać dzień poprzez wprowadzanie odpowiedniej ilości bodźców i zabaw.
Bez względu na przyczynę na pewno trzeba podjąć jakieś kroki. Zakładanie kagańca czy zamykanie psa w klatce kenelowej jest bardzo krótkoterminowym rozwiązaniem.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…