Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
Pies zostaje sam w domu. Wracacie do domu i nie możecie znaleźć np. buta, skarpetki lub widzicie psa uciekającego z ulubioną zabawką dziecka? Znowu gonicie psa po domu? Jakie są przyczyny takich zachowań i co robić?
Podkradanie przedmiotów stanowi często ulubioną rozrywkę psów. Jeśli jest to żywność, pies po prostu szybko ją zjada. Jeśli zabiera jakiś przedmiot i zauważy go domownik, często zaczyna pogoń za psem. Czy znacie to? Jak powinniście się zachować?
Wszystko zależy od rodzaju przedmiotów i sytuacji.
Jeśli jest to żywność i zachowanie pojawiło się nagle, należy przeanalizować i wykluczyć przyczyny związane z odżywianiem i trawieniem pokarmów, zmianą diety czy też wprowadzeniem nowego pokarmu. W zależności od tego, uzależnione jest dalsze postępowanie. Przyczyny fizykalne warto skonsultować z lekarzem weterynarii.
Kolejny przykład zachowań – wracamy do domu, a pies łapie coś, czego nie powinien i ucieka. Co robisz? Gonisz za nim? Dla psa może to być nagroda. Może brakuje mu Twojej uwagi, zainteresowania i wspólnej zabawy albo nie ma żadnych psich zabawek? Jeśli po analizie okaże się, iż to jest przyczyna, wówczas postaraj się wprowadzić w codzienną rutynę wspólną zabawę oraz czas, który przeznaczasz psu. Jeśli widzisz niepożądane zachowanie, nie goń psa – wzmacniasz jego zachowanie. Dodatkowo jeśli na końcu na niego krzyczysz i zabierasz mu rzecz, możesz doprowadzić do wykształcenia nowych zachowań, nawet agresywnych: zabierasz psu coś co dla niego jest ważne.
Lepiej poświęć czas na trening oddawania rzeczy. W jaki sposób? Np. za pomocą przysmaku dokonaj wymiany: Komenda Oddaj i jeśli pies odda rzecz, daj mu nagrodę w postaci atrakcyjnego dla psa przysmaku. Pies wówczas wykształci sobie skojarzenie, iż warto oddawać rzeczy. Nagradzasz go za dobre zachowanie.
Pamiętaj również, iż wiele zachowań może wynikać z nudy i braku zajęcia, nie zaspokojonych potrzeb żucia czy gryzienia. Postaraj się zapewnić psu różne alternatywne zajęcia, zabawy, które będą stanowiły dla niego wyzwanie, np. gry logiczne, jak wydostać smakołyki z zabawek (patrz: https://mylovelydog.pl/produkt/zabawka-logiczna-dla-psa-labirynt/). Pamiętaj, aby na początku bawić się wspólnie z psem i przyzwyczajać go do wyzwań o różnej trudności.
Długi spacer, zabawa w aportowanie, szarpanie – aktywności dopasowane do charakteru psa również pomagają w wykształceniu odpowiednich zachowań.
Pamiętaj, aby pies nie miał dostępu cały czas do wszystkich zabawek, rotuj je, aby pies nie nudził się i czerpał radość z każdej zabawy i zadania.
Czasem psom brakuje zaspokojenia podstawowych potrzeb żucia czy gryzienia – wystarczy wówczas psa zaopatrzyć w odpowiednie naturalne gryzaki, które spowodują nie tylko to, iż pies będzie szczęśliwy, ale również będzie pozbywał się osadu nazębnego. Nadadzą się np. suszone przysmaki z dziczyzny (skóra jelenia), wołowiny czy inne jak np. https://mylovelydog.pl/kategoria-produktu/psy/przysmaki/.
Jak postawić dobrą diagnozę: prowadź przez co najmniej kilka dni dzienniczek zachowań psa, w jakich okolicznościach ma zdarzenie, jakie były Twoje reakcje. Skonsultuj się z zoopsychologiem/ behawiorystą https://mylovelydog.pl/kontakt/ jeśli zachowania nie udaje Ci się wyeliminować, a może wynikać z przyczyn behawioralnych. Pamiętaj, iż praca i życie z psem wymaga konsekwencji.