Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
W dzisiejszym artykule chciałabym zwrócić uwagę na bardzo ważny temat: socjalizacji psa. Socjalizacja psa zaczyna się już w 3 tygodniu życia, a trwa do 12 tygodnia życia. Jest to standardowy okres, ale są rasy, które zdecydowanie wcześniej kończą ten okres jak np. owczarki niemieckie.
Początkowo szczeniak uczy się wiele od matki, ma interakcje z rodzeństwem. Jednak jego zachowanie w całym dorosłym życiu zależy również od hodowcy, a także przyszłego właściciela. Późniejsze problemy behawioralne, lęki wywodzą się często z tego okresu życia psa. Piszę często, ponieważ są badania, które dowodzą, iż również stres doświadczony przez matkę w okresie ciąży może obciążać traumatycznie i wpływać na zachowanie. Pamiętacie pewnie odwieczne dyskusje: genetyka vs. wychowanie – podobnie wygląda to u zwierząt.
Margaret Hughes wypracowała 12 zasad, które warto przestrzegać w trakcie socjalizacji psa, a są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju behawioralnego:
- Poznanie co najmniej 12 różnych powierzchni: trawa, beton, szeleszczące np. kartony…
- Poznanie co najmniej 12 różnych przedmiotów: piłki twarde, zabawki miękkie, butelki … https://mylovelydog.pl/produkt/zabawka-ciezka-pilka-z-gumy-85-cm/, https://mylovelydog.pl/produkt/zabawka-zapachowa-pilka-spiralna-nie-tonie-6-cm/
- Poznanie co najmniej 12 różnych miejsc: wieś, miasto, ulica, park …
- Poznanie co najmniej 12 różnych typów ludzi: dzieci w różnym wieku, osoby niepełnosprawne, np. poruszające się na wózku …
- Poznanie co najmniej 12 różnych odgłosów np. pralka, odkurzacz, gaźnik samochodowy, hałas uliczny…
- Poznanie co najmniej 12 szybko poruszających się przedmiotów np. rolki, motor, rower, etc.
- Pokonanie co najmniej 12 różnych wyzwań np. przejście po kładce, bieganie za piłką, przepłynięcie w wodzie jakiegoś odcinka…
- Bycie dotykanym na co najmniej 12 sposobów np. brzuch, uszy, branie na ręce…
- Spożywanie posiłku z 12 różnych pojemników np. miska ceramiczna, talerz, miska stalowa, zabawki na smakołyki…https://mylovelydog.pl/produkt/miska-ceramiczna-dla-psa-dog-fantasy-1400-ml/ https://mylovelydog.pl/produkt/niebieska-piramida-na-smakolyki-m/ https://mylovelydog.pl/produkt/zabawka-dla-psa-ze-sznurkiem-kong-l/
- Spożywanie posiłku w 12 różnych miejscach np. w domu, na ulicy, w autobusie…
- Poznanie co najmniej 12 różnych psów , np. wielkości, różne rasy, wiek, płeć…
- Pozostanie co najmniej 12 razy samemu – z wydłużaniem czasu pozostawania od 5-45 minut
Możemy dyskutować, czy tych zasad jest 5,12 czy więcej. Ważne jest moim zdaniem przestrzeganie poniższych ogólnych reguł:
– jeśli jesteś hodowcą, pamiętaj od Ciebie zależy właściwy rozwój szczenięcia,
– jeśli stajesz się właścicielem psa, rozmawiaj z hodowcą i współpracuj z nim w tym temacie,
– jeśli wiesz, że Twój pies mógł mieć deficyty w socjalizacji lub doświadczył traumy, przygotuj się na konieczność pracy z Twoim zwierzakiem na co dzień. Warto wtedy skorzystać z pomocy zoopsychologa.
– pracuj systematycznie i planuj.
Spójrz na powyższe i zastanów się, czy zapewniasz szczenięciu odpowiedni rozwój społeczny. Pamiętaj również, iż nie zrobisz wszystkiego od razu i nie planuj za dużo w zbyt krótkim czasie. Warto rozważać część z tych ćwiczeń również poza okresem socjalizacji, aby przezwyciężać występujące niewłaściwe zachowania i pomóc zwierzakom, aby podnosił się ich dobrostan psychiczny.
Możesz poszukać też w naszym sklepie dodatkowych akcesoriów pomocnych w socjalizacji https://mylovelydog.pl/kategoria-produktu/psy/zabawki/