Feromony dla psa to nic innego jak mieszanka estrów kwasów tłuszczowych wydzielana przez karmiące suki. W przypadku psów feromony wspomagają karmiącą sukę, jak również pomagają w nawiązaniu więzi między szczeniakami a suką, jak również wpływają na samopoczucie szczeniąt.
Feromony wpływają na psy w każdym wieku
Badania wykazały, iż feromony wpływają nie tylko na szczenięta, ale również na dorosłe psy. Dlatego opracowano również syntetyczne odpowiednich psich feromonów. Mają one pomóc w tym, aby pies czuł się bardziej komfortowo i wspomagać niepożądane zachowania. Są często elementem terapii behawioralnej dla psów lękliwych lub cierpiących na zaburzenia, lęk separacyjny. Jednak psie feromony mogą wspomagać psy nie cierpiące na przewlekłe zaburzenia, zwiększając ich komfort i redukując niepokój w nietypowych sytuacjach lub sytuacjach wywołujących stres.
Przykłady produktów dla psa znajdziecie tutaj
Przykładowe sytuacje, gdzie można zastosować feromony
Przykładami sytuacji są:
Feromony dla kota
Dla kota również istnieją preparaty zawierające feromony syntetyczne. W przypadku kotów są różne rodzaje feromonów. Istnieją feromony, który oznaczają poczucie zadowolenia kota oraz łagodzą jego niepokój. Kocie feromony szczęścia powodują, iż maleje niepokój kotów, a także rośnie ich poczucie zadowolenia i szczęścia.
Dodatkowo inne rodzaje feromonów mogą powodować, iż kot stanie się mnie agresywny czy też będzie drapał np. drapak, a nie wszystko wokół niego.
Przykłady produktów dla kota tutaj
Ziołowe produkty relaksacyjne
Oprócz produktów zawierających feromony są dostępne produkty mające również osłabiać lęk i niepokój zawierające najczęściej zioła np. walerianę i lawendę. Mają one również podobne działania do feromonów psich czy kocich feromonów szczęścia.
Forma produktu
Zazwyczaj produkty występują w kilku formach, można te produkty łączyć, jeśli zwierzę nie przebywa w jednym pomieszczeniu:
Dyfuzor: przydaje się w pomieszczeniu, w którym stale przebywa kot lub pies. Włącza się do gniazdka i stale uwalniana jest określona ilość substancji. Wkład wystarcza zazwyczaj na ok. 30 dni. Dyfuzor zazwyczaj można użyć kilka razy a potem wymienić na nowy
Spray – w przypadku przebywania okazjonalnego można użyć spreju – w zależności od wielkości pomieszczenia czy też np. jest to samochód czy transportów dostosowujemy zgodnie z instrukcją ilość psików. Przydaje się w podróży i w sytuacji pobytu okazjonalnego np. gdy kogoś odwiedzamy.
Obroża lub spot – jeśli nasz pies może czuć niepokój z powodu hałasu w mieście lub podróży, pobytu w nowym miejscu warto również pomyśleć o takiej formie.
Tryptofan
W sytuacjach wywołujących lęk lekarze weterynarii lub behawioryści zalecają przyjmowanie tryptofanu. Jest to aminokwas egzogenny dostarczany z otoczenia, który jest prekursorem serotoniny. Badania wykazują, iż niedobór tryptofanu może wywoływać np. agresję, szczególnie w sytuacjach lękowych. Dobór właściwego preparatu warto skonsultować ze specjalistą. Jednak istnieją preparaty, które można podawać okazjonalnie w przypadku występowania zdarzeń stresowych jak np. długa podróż czy też fajerwerki. Warto pamiętać, że preparat najlepiej podać co najmniej kilka dni wcześniej, aby mógł zadziałać.
Produkty mogą występować w tabletkach lub paście.
Podsumowanie
Wszystkim produktom musimy dać czas, aby zaczęły działać. Dlatego pomyślmy wcześniej i zaopatrzmy się w odpowiedni produkt. Zawsze można poradzić się specjalisty co dobrać.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam…
Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli…
Wybór odpowiedniej smyczy dla psa może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę wymaga pewnej…
"Kiedy psy są naszymi towarzyszami życia, chcemy zapewnić im najlepszą opiekę, w tym odpowiednie żywienie”.…
?Cześć wszystkim miłośnikom psów! Dziś chcę podzielić się z wami pewną historią, która wydarzyła…
Jak wybrać smycz dla psa? Zastanawiasz się, jak wybrać idealną smycz dla swojego psa? Dobrze…