Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Właściciele psów a szczęście
Na początek chciałabym przytoczyć kilka wyników różnych badań prowadzonych w różnych zakątkach świata. Pokazują one dobroczynny wpływ czworonogów na nasze zdrowie i szczęście.
Badania wpływu psów na zdrowie i szczęście ludzi
Uniwersytet w Chicago od 1972 prowadzi badania pod nazwą General Social Survey. Badanie to pokazało, że 36% właścicieli psów deklaruje, że są bardzo szczęśliwi, a podobną deklarację składa 18% właścicieli kotów.
Z kolei naukowcy ze Szwecji przeanalizowali dane prawie 3,5 milionów mieszkańców Szwecji w wieku od 40 do 80 lat, z okresu 12 lat. Badaczy interesował wpływ posiadania psa na ryzyko śmierci. Jedna z badaczek mówi Mwenya Mubanga.: „Wyjątkowo interesujący rezultat naszego badania jest taki, że posiadanie psa miało największy wpływ na zdrowie osób żyjących samotnie, a z wcześniejszych prac wynika, że są to ludzie o wyższym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych i śmierci niż członkowie wieloosobowych rodzin”. Posiadacze psów mieli o 33% mniejsze ryzyko śmierci.
Inne badanie pokazało, że przeciętny właściciel psa rocznie przebywa dodatkowe 1400 kilometrów, a to przekłada się na rozładowanie stresu i lepsze zdrowie (także psychiczne).
Ruch to zdrowie
Jeśli zastanowimy się nad trybem osób posiadających zwierzęta myślę, że każdy z nas może potwierdzić: posiadanie psa wymusza zmianę trybu życia na bardziej aktywny. Trzeba chodzić na spacery, czasem biegamy z psem czy jeździmy na rowerze. Niektórzy z nas biorą udział w różnego typu zawodach np. agility.
Wiemy natomiast, że ruch to zdrowie.
Dbając o naszego zwierzak zyskujemy również jego bezwarunkowe oddanie. Znacie chyba historie, jak psy przeżywają żałobę, smutek w przypadku chorób ludzi zajmujących się nimi. Gdy jesteśmy smutni, pies potrafi do nas przyjść i próbować nasz pocieszać. Kiedy się złościmy, pies się stresuje.
Dbajmy o nasze psy
Chyba powyższe dane przekonują Was do posiadania zwierząt. Niemniej pamiętajmy, aby o nie dbać. Są to zwierzęta towarzyskie, nie lubiące spędzać czasu samymi. Również potrzebują do stymulacji ruchowej czy intelektualnej różnych zadań, przedmiotów treningowych czy zabawek. Zadbajmy o zdrowy tryb życia i wykształcanie prawidłowych nawyków zwierząt.