Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
W przypadku ludzi często posługujemy się piramidą żywieniową. Dla psów również można narysować piramidę żywieniową. Bez względu, czy pies je karmę suchą lub mokrą, dietę gotowaną czy surową kluczowe jest dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych.
W przypadku najważniejszych składników nie należy zapominać o takich składnikach jak:
- Woda
- Białko
- Węglowodany
- Tłuszcze.
Dodatkowo należy pamiętać, iż dla prawidłowego funkcjonowania psa, a w przypadku szczeniąt wzrostu niezbędne jest prawidłowe stężenia i proporcje wapnia i fosforu. Niezbędny jest również zbilansowany skład pod względem witamin i minerałów, ponieważ pies i kot np. nie jest w stanie sam wytworzyć/przetworzyć witaminy D. Jednak o wszystkich składnikach poczytacie w innych artykułach, a dziś chcę skupić się na wodzie.
Podstawowym składnikiem dla życia jest woda. Należy dostarczyć odpowiednią ilość wody dla psa z różnych źródeł. Średnie zapotrzebowanie dorosłego psa wynosi 50-60 ml na 1 kg masy ciała. Jednak pamiętajmy, iż zapotrzebowanie to będzie się różnić ze względu na to, jaki rodzaj posiłku pies jada. Jeśli pies je pokarm gotowany czy też karmę mokrą, wówczas jego zapotrzebowanie będzie niższe. Jednak jeśli np. jest gorąco, pies ma wymioty czy biegunkę wówczas zapotrzebowanie psa rośnie. Woda jest niezbędne do przeprowadzania wielu reakcji metabolicznych, usuwania zbędnych sytuacji czy też regulacji temperatury – nie może jej zabraknąć. Jeśli obserwujesz:
- Ziajanie psa
- Suchy nos
- Suche dziąsła
- Mniej elastyczną skórę czy
- Zmniejszony poziom energii,
wówczas jest możliwe, iż Twój pies już się odwodnił. Wówczas nie czekaj, podaj mu jak najszybciej wodę, a jeśli sytuacja budzi Twoje zaniepokojenie, niezwłocznie udaj się do lekarza.
W przypadku psów zazwyczaj nie mamy problemów z piciem wody. Jednak jeśli masz taki problem szukaj przyczyn:
- Może miska z innego materiału,
- Może fontanna z wodą
- Możesz również namaczać karmę wodą, czy też stosować inne dodatki zwiększające wilgotność, a ujęte w bilansie dietetycznym psa.
Psy czy koty często odmawiają picia wody z naczyń, które nie są czyste i rozwijają się w nich niewidoczne gołym okiem bakterie. Pamiętaj, aby miskę myć przynajmniej raz dziennie, jak również wymieniać wodę w misce na czystą. Staraj się, aby wody nie zabrakło również w czasie Twojej nieobecności, stosując większą miskę – tak, aby zaspakajać potrzeby dobowe psa.
W przypadku braku wody w organizmie możesz również zwiększyć problemy psa z usuwaniem substancji zbędnych, czy też pies może mieć problem z oddawaniem kału.
Dbanie o odpowiednią ilość wody, to zdrowie psa. Jeśli potrzebujesz porady specjalisty ds. żywienia napisz: kontakt@mylovelydog.pl