Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawiam kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Indywidualne potrzeby żywieniowe każdego
Dziś chcę się zmierzyć z tematem czy gotować dla psa czy kupować karmę. Diecie BARF poświęcę inny wpis.
Gotowane jedzenie
Gotowane jedzenie dla psa może być dobre ale pod 3 warunkami:
- Właściwe proporcje składników dla danego psa
- Odpowiednia jakość składników
- Właściwa obróbka termiczna tak, aby składniki nie straciły swoich właściwości.
Dodatkowo przy spełnieniu w/w warunków wiele psów potrzebuje suplementacji witamin i minerałów prawidłowo dobranej dla danego psa. Czy wiecie, jak to zrobić? Czy skonsultowaliście się ze specjalistą? Co jeśli popełnimy błędy żywieniowe?
Ludzie żyją dłużej i wielokrotnie się badamy – stosunkowo łatwo wykryć braki i błędy żywieniowe. W przypadku psa zazwyczaj nie robimy mu badań krwi, pies nam nie powie, że coś jest nie tak – jedynie po zachowaniu możemy sądzić, że coś się z nim dzieje. Wykrycie braków jest więc trudniejsze, a czasem może się okazać, iż w wyniku popełnionych błędów żywieniowych pies zachoruje lub skróci się jego życie- badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, iż psy z nadwagą żyją krócej niż psy o prawidłowej wadze.
Ja uznałam, iż wolę być pewna co moje psy jedzą. Dlatego zdecydowałam się na wybór karmy tzw. pełnoporcjowej czyli zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Karma dla psa
Jednak wybór karmy to też nie jest prosta sprawa. Tysiące produktów. Która karma jest wystarczająco dobra i będzie smakowała moim psom? Kilkanaście lat szukałam dobrych rozwiązań. Zaczęłam, kiedy na rynku było obecnych kilka marek produktów. Poznałam procesy produkcji karmy, możliwości, jak ulepszać karmę. Wszystko po to, aby wiedzieć, co wybierać dla psa.
Warto wiedzieć, że różne technologie produkcji pozwalają na stosowanie w produkcji świeżego mięsa tak, aby pozostały w nim składniki odżywcze. Świeże mięso wykorzystywane w produkcji karm jest dobre – zawiera wysoki poziom składników pokarmowych i antyoksydantów. Karma ze świeżego mięsa jest bardziej strawna (nawet do 98%) vs. karma z przetworzonych odpadów poubojowych. Czy nie widzicie na etykiecie często napisu produkty pochodzenia zwierzęcego? Nie rekomenduję wyboru takiej karmy. Świeże mięso jest korzystniejsze niż mączka mięsna wykorzystywana w wielu produktach.
Karmy My Lovely Dog są produkowane z użyciem technologii Freshtrusion – opatentowanej technologii pozwalającej na zachowanie składników odżywczych używanych produktów. Dodatkowo mięso wykorzystywane w produkcji przechodzi rygorystyczne kontrole i pochodzi od wielu dostawców, po to, aby w czasie produkcji używać mięsa jak najbardziej świeżego. Dostawcy muszą natomiast przestrzegać rygorystycznych zasad dotyczących jakości. Czy wiecie za co płacicie, jak są produkowane karmy Waszych pupilów?
Zboża w karmie czy karma bezzbożowa?
W karmie warto zwrócić również uwagę na zawartość zbóż. Rekomendujemy karmy bezzbożowe – dlaczego? Niestety większość zbóż jest obecnie intensywnie nawożona, co przekłada się na jakość surowca, wiele produktów jest genetycznie modyfikowanych. Czytajcie uważnie etykiety – szczególnie nie polecamy pszenicy, ale często w karmach znajdują się również inne zboża jak owies, jęczmień, proso czy kukurydza. Np. nadmierna ilość kukurydzy może wpłynąć na zaburzenia równowagi hormonalnej, a w rezultacie również zmieniać zachowania psa. Szczególnie szkodliwa może być większa zawartość zbóż i wpływać na choroby trzustki u zwierząt. Mogą się pojawiać biegunki, wzdęcia, czy inne objawy niestrawności.
Pamiętajmy również o tym, iż pies potrzebuje w zbilansowanej diecie węglowodanów, a więc nie można z nich zrezygnować. Również, aby powstała karma w procesie produkcyjnym musza być użyte węglowodany.
Jakie węglowodany dla psa? Często są to ryż (zboże?), ziemniaki, bataty czy rośliny strączkowe. Tu chciałabym powiedzieć słowo obrony na rzecz roślin strączkowych – są bardzo dobre dla psów z lub zagrożonych cukrzycą, gdyż nie powodują takiego wzrostu poziomu cukru jak inne źródła skrobii. Zanim powiemy, że to groszek wywołuje wzdęcia zerknijmy na skład karmy i sprawdźmy, czy nie ma tam zbóż. Natomiast jeśli są zboża zobaczmy jeszcze, jaki procent karmy stanowią.
Często są karmy, które można stosować od szczeniaka do seniora – wszystko zależy od składu karmy, jej strawności, dobrania odpowiedniej ilości dla danego psa. Jeden błąd w doborze karmy może powodować to, że pies nie będzie chciał jeść karmy lub nie będzie się optymalnie czuł.
Jeśli macie pytania, kontaktujcie się z nami. O składzie naszych karm możecie poczytać tutaj:
Polecamy technologię Freshtrusion https://mylovelydog.pl/kategoria-produktu/psy/my-lovely-dog/