Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Problem nadwagi psów poruszałam już we wpisie https://mylovelydog.pl/jaka-powinna-byc-waga-psa/. Niestety nie zdajemy sobie z tego sprawy – jako ludzie mając nadwagę łykamy setki suplementów, leków powiązanych z chorobami będącymi przyczyną lub skutkiem nadmiernej wagi. W przypadku psów bardzo trudno ocenić właściwą wagę psa. Należy ocenić np. tzw indeks Body Condition Score i w oparciu o to podjąć decyzję odnośnie dalszej diety.
Co oznacza tabela na karmie, jak podawać karmę?
Niestety, bardzo często spotykam się z opiniami klientów, że oni nie do końca rozumieją tabele na opakowaniach, nie wiedzą, jak je czytać. Wiele osób przyznaje, że po prostu wrzuca do miski i jak patrzy, czy pies chce więcej. Lub po prostu podaje karmę na żądanie. W przypadku psów takie żywienie prowadzi często do niewłaściwej kondycji psa.
Karmy pełnoporcjowe są tak przygotowane, aby stosunkowo niewielka ilość karmy dostarczyła w pełni zapotrzebowanie kaloryczne, jak również zaspokoiła zapotrzebowanie organizmu na różne składniki odżywcze. Wielokrotnie tłumaczę, iż niewłaściwy skład karmy lub też ilość może prowadzić do różnych chorób. Swędzenie skóry, stany zapalne uszu, tworzenie się ognisk wyłysień to tylko przykłady. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieodpowiednia dieta np. nadmiar węglowodanów może prowadzić do tego, że na zębach psa pojawia się osad, który tworzy później kamień. To również może przyczyniać się do stanów zapalnych dziąseł. 75% psów z nadwagą doświadcza jakichś chorób lub urazów, a badania przeprowadzane w Stanach dowodzą krótszego życia psa z nadwagą.
Zapotrzebowanie kaloryczne danego psa
Dlatego chętnie pomagam osobom, które szukają porady w tym zakresie. Od jakiegoś czasu przygotowuję indywidualne kalkulacje zapotrzebowania kalorycznego dla swoich klientów. Kalkulacje te opieram w oparciu o wywiad z klientem i normy weterynaryjne określone dla psów. Chciałabym oprzeć się tutaj na przykładzie klienta.
Klient posiadał psa wielorasowego o wadze 50 kg. Przyszedł do mnie i powiedział, że nie wie, co już robić, bo pies pochłania 2 i więcej kg karmy na dzień. Nie jest to naturalne przy typowym „blokowym” trybie życia. Ważne również, iż w tej sytuacji warto zrobić panel podstawowych badań laboratoryjnych psa, aby upewnić się, iż nie jest to powiązane z żadną chorobą. I to zapytałam na początek klienta.
W przypadku tego klienta nie było zdiagnozowanych żadnych chorób. Z klientem przeanalizowaliśmy skład obecnej karmy – tutaj niestety muszę powiedzieć, że pies spożywał karmę, która była oparta o pszenicę, miała niską zawartość mięsa. Na pewno nie był to optymalny skład dla dużego psa pod względem ilości białka, stosunku wapnia i fosforu oraz innych składników pokarmowych.
Następnie określiliśmy zapotrzebowanie kaloryczne dla jego psa.
Określanie zapotrzebowania kalorycznego w oparciu o aktywność psa
Bardzo często właściciele psów mają problem z określeniem poziomu aktywności swojego psa: niski, średni czy wysoki. Większość naszych psów niestety ma poziom aktywności niski – do takiego na pewno zaliczają się zwykłe spacery. W przypadku poziomu aktywności średniej czy wysokiej możemy ją rozważać przy psach uprawiających różnego rodzaju sporty, w tym np. bieg przy rowerze z właścicielem czy też psach pracujących.
Poziom aktywności psa dla określenia zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowy. W przypadku psa o wadze 50 kg zapotrzebowanie kaloryczne na dzień może się wahać od ok. 1800 kcal do 2800 czy nawet lub nawet być kilkakrotnie wyższe przy psach pracujących. Jak to się przekłada na karmę? Może to być od ok. 470 g do nawet 550 lub więcej karmy – w zależności od jej kaloryczności. Niestety tu pojawia się problem – bardzo często na opakowaniach karm lub w opisach w internecie nie możemy odnaleźć ilości kalorii w karmie – wówczas czeka nas fiasko, aby wyliczyć w łatwy sposób ilość karmy na dzień. Musimy się opierać na tabelach podanych przez producenta lub też próbować samodzielnie wyliczać kaloryczność karmy np. w oparciu o zawartość białka.
Kolejna ważna reguła – tryb życia naszego psa, sylwetka się zmienia, dlatego warto weryfikować niezbędną ilość karmy i dostosowywać do aktualnej sytuacji. Warto analizować wygląd i wagę psa do 2 tygodnie, ale nie rzadziej niż co miesiąc.
W przypadku naszego psa oceniliśmy, iż jego maksymalne zapotrzebowanie oscyluje w okolicach 1900 kcal, a biorąc pod uwagę obecną sylwetkę niestety pies musi zostać poddany diecie.
Jeśli chcecie, aby Wam pomóc w określeniu zapotrzebowania odpowiedzcie na kilka pytań i prześlijcie do nas – pytania znajdują się tutaj