Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Od właściciela zależy zdrowie psa. Pozornie zdrowy pies czy kot może mieć jakieś problemy zdrowotne, których weterynarz nie zauważy w czasie krótkiej wizyty. Zwierzak przecież się często stresuje i wykazuje nietypowe zachowania.
Jeśli jako właściciel widzisz coś nietypowego, to zapisz co i kiedy to widzisz, w jakich okolicznościach. Jest to ważne przy zachowaniach powtarzających się. Wówczas lekarz otrzyma pakiet informacji pomocny w zdiagnozowaniu potencjalnych zaburzeń. Pamiętajmy również, iż nie zawsze będą to objawy jednoznacznie wskazujące na daną jednostkę chorobową. Czasem diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia może trochę potrwać.
Objawy mogą wynikać z toczących się w organizmie różnych procesów zapalnych. Część zmian zachowania może być powiązana z dietą – pokarmami, które spożywa nasz pies czy kot.
Na jakie zmiany zachowania zwrócić uwagę i na co mogą wskazywać?
Odczuwanie bólu
Bardzo często zwierzę czuje ból lub dyskomfort, choć na zewnątrz nic nie widzimy. Może zjadł coś szkodliwego lub cierpi na jakieś zaburzenia układu pokarmowego. Oznaką bólu mogą być np.:
- Zachowania lękowe, agresywne, rozbiegane oczy, zianie, ślinienie się, przyspieszona praca serca
- Zmiana standardowych aktywności – dotychczas aktywny pies zmienia swe zachowania na bardziej pasywne, niechętnie się bawi czy chodzi na spacery, unika towarzystwa ludzi czy innych zwierząt
- Nacisk głową ma ścianę, przyjmowanie innych niż dotychczas pozycji ciała
Zbyt duża podaż wody
Nadmierna konsumpcja wody i zaburzenia w oddawaniu moczu. Równocześnie zwierzę staje się bardziej drażliwe oraz mniej aktywne – są to zmiany pojawiające się w przebiegu chorób endokrynologicznych
Nadwaga | otyłość
Nadmiar spożywanych kalorii czy też niewłaściwe proporcje składników odżywczych mogą zaburzać kondycję psa czy kota. Dodatkowo na niewłaściwą wagę mogą wpływać np. zaburzenia endokrynologiczne czy takie, które wpływają na ograniczenia ruchu psa (np. chore stawy). Często nam trudno ocenić, czy prawidłowo ważą. Możecie przeczytać na blogu więcej o nadwadze psa.
Jest to stan zapalny organizmu i może wywołać wiele chorób. Z różnych objawów, które zobaczymy u psa to np. niechęć do ruszania się, pies nagle przestaje biegać, męczy się, dyszy, pies może stać się ospały – niedotlenienie, problemy z oddychaniem.
w przypadku nadwagi/otyłości należy opracować plan z dietetykiem, a też warto rozważyć zastosowanie karm typu light.
Alergie | nietolerancje pokarmowe
Alergie czy nietolerancje pokarmowe powodują zmiany zachowania – pies, kot może odczuwać uogólniony świąd skóry, zaczyna się drapać, może się wylizywać, pojawiają się zmiany na skórze, wyłysienia, ból. Często objawem są również: zacieki ropne oczu czy uszu, jak również możemy zaobserwować całą gamę zachowań ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, wzdęcia…
Najbardziej typowe zachowania to wymioty, biegunka czy zaparcia, wzdęcia, przelewania się w brzuchu, przełykanie śliny, lizanie warg – może świadczyć o wielu chorobach – nietolerancji pokarmowej, jednorazowym podaniu niewłaściwych pokarmów dla psa/ kota, chorobie zapalnej jelit, może być też przejściowe – sytuacyjne np. na skutek łapczywego jedzenia czy też zbyt szybkiej zmiany diety, zaburzenia w pracy trzustki, zaburzenia mikrobioty (mikroflory) jelitowej.
Zaburzenia wchłaniania, trawienia, choroby jelit
Lizanie różnych powierzchni, własnego ciała, właściciela, lizanie okolic okołoodbytowych – zwierzę może odczuwać dyskomfort trawienny, ból, mogą się pojawiać zaburzenia w pracy jelit (u psów i kotów kompulsywne lizanie)
Ssanie części ciała – mogą być przyczyną zaburzenia trawienia
Jedzenie przedmiotów niejadalnych – różne choroby przewodu pokarmowego, począwszy od zaburzeń wchłaniania; u kotów również przy zaburzeniach odporności
Choroby zębów i jamy ustnej
Unikanie jedzenia, niechęć do gryzienia – pies czy kot nagle nie chce suchej karmy czy też gryzaków, sprawdź stan jamy ustnej i zębów
Niedobory aminokwasowe (związane z rodzajem przyjmowanych białek)
Tryptofan jest prekursorem serotoniny, która reguluje apetet, ciśnienie krwi, a jej niedobór może wywołać nerwowość u zwierząt, problemy ze skupieniem uwagi, zaburzenia cyklu noc-dzień. Dieta bogata w białkowe źródła tryptofanu może mieć pozytywny wpływ na fobie społeczne (Hudson i in., 2007).
Inny aminokwas to tyrozyna, która jest niezbędna do pracy układu nerwowego, pracę przysadki i tarczycy. W przypadku braku obserwujemy spadek zdolności koncentracji, szybkie męczenie się zwierząt i spowolnione reagowanie na bodźce.
U kotów tauryna jest niezbędna w suplementacji w diecie. Brak tauryny powoduje wiele chorób związanych np. z układem krwionośnym czy wzrokiem, rozwojem młodych kotów. Często się może objawiać agresją czy niepokojem.
Dieta uboga w antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy
Zaburzenia poznawcze u starszych psów np. dezorientacja, zmiany w relacjach z otoczeniem, zmiany w poziomie aktywności, zachowania stereotypowe – np. wpatrywanie się w przedmioty, chodzenie w kółko, etc. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż wprowadzenie specjalnej diety oraz wzbogacanie środowiska (terapia łączona) odnosi pozytywne efekty. Dieta wzbogacona w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe i inne dodatki może spowodować spowolnienie zmian lub zmniejszać objawy związane ze starzeniem się mózgu.
Jednak nawet u młodszych psów braki zaspokojenia potrzeb w zakresie niezbędnych kwasów tłuszczowych wpływają na zdolności poznawcze psów.
Zmniejszenie koncentracji, nadaktywność może wynikać z niedoborów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – stąd pojawia się często suplementacja Omega-3 i Omega-6. Badanie Kelley i in. (2004) wykazało, iż szczenięta które dostały 1,1% oleju rybiego w diecie, wykazały istotny wzrost wyników w teście dyskryminacyjnym.
Niedobór witaminy B1 może prowadzić do zaburzeń wzrostu u szczeniąt i kociąt. Niedobór B3 prowadzi do słabości i drżeń mięśni, czy nawet krwotocznej biegunki. Witamina B2 (ryboflawina) jest niezbędna do prawidłowej pracy siatkówki.
Witamina E (tokeferol) usuwa wodne rodniki, które odpowiadają za niszczenie neuronów i np. pojawiają się zaburzenia poznawcze.
Są również inne niezbędne minerały, które należy dostarczyć w odpowiednich ilościach i proporcjach z dietą takie jak: Wapń i fosfor, sód, potas, miedź, jod, czy:
- Magnez – w przypadku braku pojawiają się drżenia mięśni, nadmierna pobudliwość
- Selen pomaga zwalczać objawy lęku, osowiałości, przemęczenia, nadmiernej nerwowości
- Żelazo – niedobór żelaza u psów do 18 miesiąca życia może prowadzić do trudności w zapamiętywaniu komend (niedokrwienie mózgu, które u szczeniąt jest nieodwracalne).
Podsumowanie:
Zbilansowana dieta jest ważna dla psa i kota od szczenięcia do seniora. Poprzez utrzymywanie optymalnych dawek wynikających np. z rekomendacji FEDIAF oraz innych organizacji zajmujących się zdrowym żywieniem może zapobiec wystąpieniu wielu nieprawidłowych zachowań.
Jeśli chcesz zasiegnij porady specjalisty. Kontakt