Wybór odpowiednich przysmaków dla psa jest równie ważny jak wybór jego codziennej karmy. Wielu właścicieli czworonogów skupia się przede wszystkim na smakowitości, zapominając o równie istotnych wartościach zdrowotnych. Dobrze dobrany
Odpowiednia dieta to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia psa. Niemniej ważne jest również przestrzeganie zasad związanych ze spożywaniem posiłków przez zwierzę.
Regularność
Posiłki powinny być podawane regularnie. Organizm zwierzęcia wydziela soki trawienne. Podając posiłek w podobnych porach powodujemy, iż jest on łatwiej i szybciej trawiony. Również nasz pies wie, że dostanie posiłek i nie wykazuje niepokoju, kiedy będzie jadł. Dodatkowo możemy zaplanować np. trening z użyciem smaczków mając pewność, że nasz pies chętnie podejmie wyzwania za drobnym „wynagrodzeniem”.
Wysiłek fizyczny a posiłek
Zachowujmy odstęp między karmieniem a wysiłkiem fizycznym – co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka, szczególnie u ras predysponowanych do tego.
Karmienie na żądanie a podawanie posiłków w określonych porach
Karmienie na żądanie oznacza po prostu stały dostęp do jedzenia. Opiera się ono na założeniu, że pies wie, ile zjeść. Jednak jedzenie posiada zawsze kontekst i motywacje, nie należy zakładać, iż pies posiada jakieś mechanizmy samoregulacji optymalnej ilości kalorii. W przypadku kiedy mamy kilka psów sprawa się komplikuje – nie wiemy, który pies i ile zjada. Może dojść do niedożywienia u jednego psa, a nadwagi czy otyłości u innego.
Jestem zwolennikiem podawania porcji w określonych porach – dla dorosłych psów 2 razy dziennie. Wówczas:
- Obserwujemy zachowanie psa i łatwo wyłapujemy wszelkie anomalie
- Kontrolujemy ilość podawanego i zjadanego pożywienia
- Pomiędzy posiłkami możemy planować sesje treningowe i zabawy z nagrodami w postaci smaczków (jak np. przysmaki My Lovely Dog).
Miejsce
Wyznaczmy miejsce, gdzie pies będzie jadł. Najlepiej, aby było spokojne i aby pies czuł się tam pewnie. Jeśli mamy kilka psów, może być konieczne ich rozdzielenie. Często psy jedzące razem zaczynają podjadać sobie z misek, a dodatkowo zamiast spokojnie jeść i rozgryzać pokarm, połykają go. Psy spożywają posiłek dość szybko, jednak nie mogą zbyt szybko, aby nie doznać np. skrętu żołądka.
Miska
Wybierajcie miski atestowane do kontaktu z żywnością. Mogą być ceramiczne, ze stali nierdzewnej czy też ekologiczne z ryżu czy bambusa. Przykłady misek znajdziecie tutaj. Miska powinna być dobrana do wielkości posiłku (pośrednio do wielkości psa), a także jego rodzaju – podajemy inne ilości suchej karmy, a inne ilości jedzenia domowego.
Miska na podwyższeniu nie spełnia swej roli. Ostatnie badania np. amerykańskich naukowców pokazują, że jedzenie na podwyższeniu nie jest zdrowsze. Dodatkowo niektóre badania mówią, iż takie jedzenie może częściej powodować skręt żołądka. Podawanie posiłku na podwyższeniu może spełniać swoją rolę jedynie w przypadku psów np. z chorymi stawami, gdzie ból uniemożliwia jedzenie posiłku z podłogi czy ziemi.
Jeśli nadal macie pytania czy wątpliwości, kontaktujcie się z nami.